Yazılı Sınav mı Zipgrade mi ?

Bilişim Öğretmenleri olarak bir süre öncesine kadar derslerimizin zorunlu olmasını sağlamakla ilgileniyorduk; ilgileniyordum. Nitekim duyarlı insanların, grupların, derneğimizin,… çalışmaları meyve verdi. Dersimizin adı değişti, tüm dünyanın ama özellikle Türkiye dışında kalan dünyanın(Orta Dünya gibi bir tabir oldu, özür dilerim) önemine vardığı Yazılım -Programlama,Kodlama,… ne derseniz deyin- konusunun SADECE ismi de eklenerek Bilişim Teknolojileri ve Yazılım adı altında yeni dersimiz ve Öğretim Programımız biz Eğitimcilerle buluştu. Kimimiz Bilgi Teknolojisi Sınıfı olmamasından, kimimiz dersliklerimizdeki teknolojinin can çekişiyor olmasından yakınırken arada kalmış benim gibi Eğitimciler de bazen keyfe keder konularla boğuşuyoruz zaman zaman. Şu an beni en çok meşgul eden konu Etkileşimli tahtalar olmasına rağmen ben bu yazıda her bilişimcinin eninde sonunda bizzat uygulamasa bile mutlaka karşılaşabileceği bir yaraya merhem olmayı düşünüyorum. Yazılı Sınavdan Test yöntemine doğru hızlı bir geçiş konusu…

379

Yazılı Sınav yapmanın ve Test yapmanın belli kuralları var. Soru sayısı, farklı tipten soruların bir sınavda yer alması zorunluluğu, 2. sınavlarda önceki konulara ait az denilebilecek miktarda sorunun yer alması zorunluluğu, yanlışların işaretlenmesi ve öğrencilerle sınıf ortamında paylaşılması ve en önemlisi belki de Yazılı/Test sınavı hazırlamak ve okumak için birbirinden farklı performans gerekiyor olması. Yazılı sınavlarda tolere edilebilecek cevaplar için çok fazla düşünüyor olmam, bu tipteki sınavları okuma süremi haddinden fazla uzatıyor. Bu nedenle farklı sınıflar için soru üretmesi zor olsa da okuması teknoloji sayesinde bugün nispeten kolay Test yöntemini artık tercih ediyorum.

Test sınavı yapmayı tercih eden eğitimcilerimiz için 30 kişilik sınav kağıdı okuma işlemini 2 dakikaya indiren bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. “Zipgrade”

377

Nasıl Kullanılır ?

 1. Uygulamayı indirin ve kurun,
 2. Web Sitesinden kullanacağınız soru sayısına göre cevap anahtarı indirin,
 3. Cevap anahtarını, soru kağıdına resim/görsel olarak ekleyin (Düzenlemeye gerek yok),
 4. Uygulamayı açarak sınav bilgilerini girin, (Sınav adı, Sınıf, Tarih,…vs),
 5. Sınav için cevapları belirleyin ya da cevap anahtarı yaptığınız bir kağıttan okutun (2.yöntem daha kısa, birkaç saniye sadece),
 6. Sınav sonrası kağıtları okutun.

Yazının başında da bahsettiğim gibi teknoloji ile ilgili bir branşın temsilcisi iseniz optik okuyucular, tarayıcılar, AIO sistemlerin olduğu bir okulda optik form kullanarak sıkça test yapabileceğiniz bir sistem geliştirmeniz ya da bu konuda aydınlanmış olmanız beklenir. (Sonraki yazımın konusu aslında açık kaynaklı bu türden bir yazılım) Ancak bu sistemlerin pahalı olması, ağzınıza acı biber sürülmüş gibi sizi aniden uzaklaştırır çözümlerden…

378

Günümüzde Eğitimcilerimizin de birer Android ya da IOS kullanıcısı olduklarını da araya ekleyerek test okuma işlemini saniyelere indiren hatta dikkatli olmazsanız bir kağıttan diğerine geçerken okuma hızı nedeniyle 5 kez okuma yapabileceğiniz bir uygulamadan bahsediyorum. Apple’ın, gözbebeği bu uygulamayı Android için de uyarlamış olması büyük nimet…Artılarından bahsetmeden önce en odun versiyonunun yaptıklarına bir bakalım:

 • Çok hızlı okuyor. Kağıdı elinize almanızla yan tarafa koymanız arasında yavaş davranırsanız yaklaşık 5 kez okuyabiliyor.
 • Cloud sistemi sayesinde kağıtlarınız internet sitesinde yedekleniyor.
 • BETA sürümlerini indirmenize olanak sağlayan uygulamayı da kuracak olursanız çok farklı özelliklerin olduğu versiyonlarını önceden indirip test edebiliyor, isterseniz anında dönüş yapan teknik ekibe siz de destek verebiliyorsunuz. Şu ana kadar 2 düzeltme önerdim, sağolsunlar gereğini yaptılar.
 • E-Okul sistemindeki öğrencilerinizi CSV formatında Ad Soyad, Sınıf, Numara,…bilgileriyle uygulamanın sitesine yükleyebiliyorsunuz.
 • Standart sapma, zorlanılan sorular, ağırlıklı puanlar,… vb istatistiki bilgilere grafiklerle ulaşabiliyorsunuz.
 • Deneme sürümünde bile TAM ÖZELLİKLERİYLE 100 kağıt okutabiliyorsunuz.
 • Hazırlanmış cevap kağıtlarını birebir boyutlarında kullanmak zorunda değilsiniz. Cevap anahtarını A4’ün 1/4 oranına ve daha fazla küçültebiliyorsunuz.
 • 20, 50, 100 soruluk cevap anahtarı seçenekleri var ve isterseniz 13 soruluk, 22 soruluk bir sınav bile hazırlayabilirsiniz.
 • Cevapları kendiniz girmek zorunda değilsiniz. Cevap anahtarı kağıdınızı taratıp, uygulamaya hemen aktarabiliyorsunuz.
 • Ücretli versiyonun Fiyatı, parasını ödeyerek İşletim Sistemi alamadığımız ülkemiz şartları için çok ucuz: Yıllık 14TL

ÖNEMLİ NOT

Eğer benim gibi sınavlardan önce bir Soru Veritabanı hazırlayanlardansanız, canınız sıkıldığında sınav yapabilirsiniz. Öğrencilerimi ortalama olarak 2 haftada bir kez, önceden haber vermeksizin ve ortalama 20 soruya 15dakika süre vererek ölçüyorum. Derslere hazırlıklı gelmelerini sağlamak ve az önce anlattığım konudaki eksiklerini hızla görmek, görmelerini sağlamak amacım. Ortaöğretime Geçiş Sistemi içinde dersimizden şu an için soru çıkmıyor ancak yetenekli bu uygulama 4-5 saat dersi olmasına rağmen müfredatı yetiştirme telaşı taşıyan diğer branş öğretmenlerine de bir nebze yardımcı olabilir. Aklınızın bir köşesinde kalsın…

 

380

 

Uygulamayla ilgili tüm bağlantı ve dokümanlar:

 1. 20,50 ve 100 soruluk cevap anahtarları. (JPEG ya da PDF formatında) 20 soruluk cevap anahtarında Numara kodlama seçeneği bulunmuyor. 2 sütuna ayrılmış bir A4 sayfasının 1/4’ünden bile az alan kaplaması nedeniyle 50 soruluk anahtarı tavsiye ederim.
 2. Tarafımdan bazı bölümleri çıkarılmış ve en çok kullanacağınızı düşündüğüm, düzenlenmiş 50 soruluk cevap anahtarı(JPEG formatında)
 3. Ücretli versiyona sahip olmak istiyorsanız -ki ben bola töke deneyin derim- bunu programın içinden kaydolarak ve GooglePlay/Play Store hesabınızdan Ödeme yaparak gerçekleştiriyorsunuz.
 4. Android İndirme BağlantısıIOS İndirme Bağlantısı

Sorunuz olursa cevaplamaktan memnuniyet duyacağım :)

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts