Maker Hareketleri ve Hevesli Kesimi Baltalamak

Maker hareketi, şu an oldukça popüler olan ve insanın içindeki üretkenliği ürüne dönüştürme çabasına verilen bir isim olarak düşünülebilir. “Adam yapmış kardeşim” diye dövünmek yerine icraate geçme çabası diyelim. Yıllar önce Youtube’da yabancı kesimin kendi kendine birşeyleri başarabilme çabası olarak yer edinmişken şu an hakettiği yere ulaştığını söyleyebiliriz. Ancak gidişat insanlardaki merak duygusunun harekete geçirilmesinden > ticarete doğru evriliyor; nedendir bilmiyorum :/

Yani siz şehrinizde ya da kuvvetle muhtemel internet ortamında tanıdığınız,  özellikle teknolojik konularda kendi sorunlarına çözüm bulan, bir ürün ortaya koyan, çözüm odaklı çabalarıyla öne çıkan insanları gördükçe “hah, bana lazım olan da buydu” derken bu bireysel çabaların bir gruba, derneğe, kulübe dönüştüğünü gördüğünüzde İçten gelen ücretsiz paylaşım hevesinin eninde sonunda Ticari endişeye dönüştüğüne de şahit oluyorsunuz.

Maker olmak istiyorsanız düşünemediğim sonuçları da bir araştırmayla eklediğim şu özelliklere sahip olmalısınız:

  • Araştırmacı
  • Meraklı
  • Teknolojiyi seven
  • Sabırlı ve başarı konusunda ısrarcı
  • Çözüm odaklı
  • Hevesli

Burada saydığım özellikler insanın kişiliği ve karakteriyle birlikte gelen özellikler. Teknolojik bir ürün ortaya koymak, bir buluşa imza atmanızın arefesinde ürün prototipini 3D yazıcı ile basmak istiyorsunuz diyelim. Gün geçtikçe edindiğiniz tecrübe ve sosyal ilişkilerin neticesinde çevrenizde sizinle paralel düşünen insanlarla reel dünyada bir araya gelmenin bir adım sonrası bir kulüp-hareket-dernek-topluluk kurmak oluyor. Olay da burada kopuyor işte !

Siz, o güne kadar ihtiyacınız olan bilgileri toplamaya çalışırken üyesi olduğunuz Youtube sayfaları, yetenekli bilişimciler, topluluklar size karşılık beklemeden yardımcı olmalarına rağmen, bu grubu biraz büyüten kalabalıkların aklını “Bu işi ticari getiriye dönüştürebilir miyiz?” sorusu çeliyor. Olan da maddi yetersizlikler yüzünden maker atölyeleriyle iletişime geçemeyenlere oluyor…

Yerli prototipleme kartı üretmek ya da bir projeniz için destek almaktan bahsetmiyorum. Maker olmak istiyorsunuz, öğrencilerinize faydalı olmak istiyorsunuz ya da bir ebeveyn olarak çocuğunuzdaki potansiyeli üretim yapabilen bir birey olarak ortaya çıkarmak istiyorsunuz. Ancak kapısını çaldığınız topluluk “Saati şu kadar…”, “programımız şöyle…”, “tarifemiz budur…” diyor!

Beyin gücümüzün neden dışarı kaçtığından bahsedip her seferinde kurumlara sitem ederken, idareye kızarken diğer taraftan ilham olabileceğiniz insanların parasızlık ya da yetersiz maddi imkanlar nedeniyle hüsranına sebep oluyorsunuz. Para kazanma hırsınız, uzun süreçte baktığımızda ülkem insanının şu hep dem vurduğumuz kahve köşelerinden bir türlü kopamama eylemine destek oluyor. İlham olabileceğiniz, önünü açabileceğiniz genç beyinler vardı ancak siz bunlardan faydalanarak kenara atmayı tercih ettiniz.

Umarım günaşırı yenisi hayata geçen maker atölyeleri, etkinliklerini “açık kaynak” felsefesinde olduğu gibi ücretsiz, gönüllülük esasıyla ve ticari getiri beklemeden sürdürürler. Yoksa bu faydalı akımlar, farkında olmadan teknoloji konusundaki minik iyileşmelerin sonunu getirecekler…

Yazar Hakkında

teferruat.org

/*Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni*/
Öğrencilerini trend teknolojilerle tanıştırırken Maker kültürünü aşılamayı hedefliyor. "Bilişimde Gelecek Var" hareketi ile Bilişim Eğitime dikkat çekmeye çalıştı.

Fotoğraf sanatıyla ilgili. Toprağa baktığında bile elli renk tonu görüyor. Müziği, Grafik sanatları, Doğada sabahlamayı sever; bir de sabah gülümseyerek uyandıran kızını ;)

View all posts